Kredyt samochodowy czy leasing

15 10 19 - 13:53

Każdy z nas marzy o nowym aucie, co więcej bardzo mało jest ludzi którzy nie posiadają auta wcale, a zatem kupowanie aut jest dla nas czymś bardzo normalnym. Jednak każdy z nas marzy o coraz to nowszym modelu, lepszym i bardziej bezpiecznym. Niestety rzadko kiedy możemy spełnić to marzenie kupując auto ze swoich środków. W takiej sytuacji często nie wiemy skąd wziąć potrzebne nam pieniądze. Jak się okazuje mamy do wyboru kilka rożnych rozwiązań po pierwsze kredyt samochodowy a po drugi leasing konsumencki. Ten drugi jest alternatywą dla kredytu samochodowego i staje się z roku na rok równie popularny. A zatem co wart wybrać?

Kredyt samochodowy

Kredyt samochodowy to produkt celowy co znaczy, że pieniądze które otrzymamy możemy przeznaczyć tylko i wyłącznie na kupno pojazdu motoryzacyjnego, informacja ta jest ściśle określona w umowie i nie możemy tego zmienić. Zanim oczywiście bank przyzna nam kredyt i wyda pozytywną decyzje kredytową wcześniej sprawdzi naszą zdolność kredytowa która jest niezwykle ważna. Kwestia ta jest niezwykle istotna gdyż wówczas bank będzie miał pewność że będziemy w stanie spłacić zaciągnięte zadłużenie. Bank udzielając nam kredyt musi się odpowiednio zabezpieczyć. W przypadku kredytu samochodowego są dwie możliwości, po pierwsze przewłaszczenie na zabezpieczeniu a po drugie zastaw rejestrowy. Zdecydowanie częściej banki korzystają z zastawu, to zabezpieczenie działa podobnie jak hipoteka przy kredycie mieszkaniowym. A zatem w takim przypadku kredytobiorca cały czas może korzystać z pojazdu, bank natomiast może zaspokoić swoje roszczenia bez względu na to kto jest właścicielem pojazdu. W przypadku zastawu rejestrowego jest on ustanowiony na podstawie umowy , w chwili kiedy zadłużenie zostanie całkowicie spłacone zabezpieczenie wygasa.

Leasing samochodowy

Każdy kto chce kupić auto na kredyt i skorzystać z pomocy banku może również skorzystać z leasingu konsumenckiego. Ten rodzaj leasing przeznaczony jest dla osób które nie posiadają działalności gospodarczej. Inaczej możemy powiedzieć o nim, że jest to pewnego rodzaju długoterminowe wypożyczenie auta, za które będziemy musieli dokonywać comiesięcznej opłaty leasingowej. W sytuacji kiedy będziemy spłacać zadłużenie terminowe będziemy mieć prawo wykupienia pojazdu po upływie okresu leasingowego. Dopiero wówczas przejmujemy pojazd na własność i stajemy się jego jedynym właścicielem. Korzystając z takiego rozwiązania jedyne co musimy robić t dbać o czystość i pełny bak pojazdu, wszystkie inne kwestie załatwia na nas leasingodawca.