Restrukturyzacja kredytu na kłopoty finansowe.

07 11 17 - 11:20

Podpisując umowę kredytową na wiele lat nie wybiegamy myślami do przodu, zastanawiając się czy zawsze będzie nas stać na spłatę raty. Bywają jednak takie sytuacje gdy na spłatę kolejnej raty nie mamy już pieniędzy, a perspektywy na „lepsze jutro” również nie są obiecujące. Co zrobić w takiej sytuacji, aby nie mieć do czynienia z windykatorem?

Bank przychodzi z pomocą.

Może to dziwnie zabrzmi, ale faktycznie z bankiem można się dogadać. Pomocny jest w tym produkt zwany restrukturyzacją kredytu. Jest to czasowa lub stała zmiana warunków kredytu, a nowe warunki są dostosowywane do aktualnej sytuacji finansowej kredytobiorcy. Dzięki takiemu rozwiązaniu kredytobiorca ma możliwość dalszej spłaty rat, a tym samym unika kosztów płacenia odsetek za nieterminowe płatności.

Jakie zmiany w umowie?

Do głównych zmian w umowie podczas restrukturyzacji kredytu zalicza się wydłużenie okresu na jaki został zawarty kredyt. Dzięki temu zostaje zmniejszona wysokość comiesięcznej raty. Musimy się jednak liczyć z tym, że w związku ze zwiększeniem ilości rat będziemy musieli zapłacić więcej odsetek. Jednak na obecną chwilę poprawa zdolności finansowej może być znacząca. Inną zmianą jaką można wykonać podczas restrukturyzacji kredytu jest zmiana daty wymagalności raty. Jest to świetne rozwiązanie w sytuacji, gdy z jakichś przyczyn otrzymujemy wypłatę w innym dniu niż podczas podpisywania umowy kredytowej np. zmieniliśmy pracę. Wszelkie opóźnienia w spłacie powodują naliczenie odsetek, więc lepiej wybrać się do banku i zmienić datę spłaty comiesięcznej raty. Wiele banków oferuje również tak zwane wakacje kredytowe. Pozwalają one na zawieszenie spłaty na okres od 3 do 6 miesięcy. Jest to zawieszenie kredytu w wyjątkowych sytuacjach, na przykład chwilowe problemy finansowe. Jednak po tym okresie trzeba z powrotem spłacać raty.

Co zrobić by uzyskać restrukturyzację?

Aby móc uzyskać restrukturyzację należy złożyć wniosek w stacjonarnym oddziale banku lub przez internet. Do wniosku dołącza się załączniki, czyli zaświadczenie o dochodach i wszelkie dokumenty obrazujące naszą sytuację materialną oraz dokumenty z których wynikają nasze problemy ze spłatą rat.